AtenyAteny poradnik

Ateny co warto zobaczyć


 Ateny mały poradnik podróżnika – czyli co warto zobaczyć w Atenach.

Trochę historii.

Początki Aten sięgają już drugiego tysiąclecia p.n.e. Ateny nazywane są też kolebką demokracji gdyż już w starożytności panował tam ustrój demokracji bezpośredniej. Historia Aten to liczne wojny i zwirowania polityczne jednak nie o tym ma być ten poradnik. Jeżeli interesuje Cię historia Aten to sprawdź ten link (Ateny)

Ile mieszkańców liczą Ateny

Ateny to tak naprawdę obszar metropolitalny składający się z 7 dzielnic. Szacowana liczba ludności to ponad 4 miliony, jednakże dokładna liczba nie jest znana w Grecji nie ma konieczności meldowania się w danym mieście. Przyjmuje się także, że w samych Atenach mieszka dodatkowo monad milion emigrantów. W czasie sezonu turystycznego ta liczba dodatkowo rośnie chociaż turyście przebywają zazwyczaj tylko dzień góra dwa.

Czy warto pojechać do Aten ?

No właśnie czy warto pojechać do Aten. To pytanie zapewne zadaje sobie nie jeden turysta planujący wakacje w Grecji. Osobiście byłem w Grecji już kilka razy, ale tylko raz zdecydowałem się odwiedzić stolicę Grecji.

 - Dlaczego i kiedy nie warto:

Zaczynimy może dlaczego nie warto. Jest kilka powodów dla, których nie warto jechać do Aten. Pierwszy to odległość i czas. Zazwyczaj jak wybieramy się do Grecji to są to wyspy greckie bądź ląd, ale w okolicach morza. Dla przykładu bardzo popularnym kierunkiem polaków jest miejscowość turystyczna Paralia. Wycieczka fakultatywna do Aten z tej miejscowości to trasa licząca sobie prawie 450 km !!! Jeżeli przyjechaliśmy do Grecji na tydzień a co gorsza pokusiło nas aby przyjechać autobusem (zdecydowanie odradzam tą formę podróżowania na takie odległości) to z pewnością nie uśmiecha nam się spędzić kolejnej doby w autobusie. Wprawdzie podróż zazwyczaj odbywa się w nocy, ale to i tak straszna męczarnia zwłaszcza, że greckie drogi należą do bardzo krętych. Bardzo często zdarza się tak, że grafik wycieczek fakultatywnych organizowanych przez biuro podróży uniemożliwia lub bardzo utrudnia wyjazd. Będąc w Grecji 2 tygodnie to moim zdanie można spokojnie sobie pozwolić na taką wycieczkę bez szkody na nasz organizm. (najlepiej zaplanować w środku urlopu) Drugi bardzo ważny powód to zamieszki, które mogą akurat panować tym mieście. Grecja sama w sobie jest bardzo bezpieczna dla turystów i nic wam tam nie grozi, jednakże Ateny to miejsce gdzie odbywają się największe protesty i strajki. Zdarza się np. że strajkują pracownicy muzeów i na Akropol nie wejdziemy. Należy dokładnie rozeznać się w sytuacji zanim zdecydujemy się pojechać do Aten.

- Dlaczego warto jechać do Aten

Ateny to przede wszystkim zabytki, które naprawdę warto zobaczyć chociaż raz w życiu.

Ateny – Akropol Ateński

Akropol Ateński (z gr. Akropolis czyli górne miasto) jest w rzeczywistości niewysokim wzgórzem, którego wysokość względna wynosi 95 m. Już w czasach mykeńskich wznosiła się tu cytadela. W późniejszych wiekach wzgórze stało się miejscem kultu.

Świątynie, które wybudowano tu w czasach archaicznych zburzono podczas wojen z Persami. Odbudowę zainicjował Perykles, dzięki któremu doszło do powstania następujących świątyń: Partenonu, Erechtejonu, Apterosu, Propyleji i sanktuarium Artemidy Brauronia. Co ciekawe, wszystkie zniszczone rzeźby i elementy starych budowli zostały ponownie wykorzystane. Tym razem posłużyły do poszerzania tarasu w kierunku południowym. Archeolodzy odnaleźli je w latach 70. XVIII wieku w tzw. „gruzowisku perskim”.

Odbudowy Akropolu podjął się Fidiasz. Towarzyszyli mu także inni architekci, m.in. Iktinos, Mnesikles i Kallikrates.

Ateny – Partenon

Partenon (określany też Pertenosem lub Pwaretonem) wywodzi swoją nazwę od Ateny Partenos, czyli Ateny Dziewicy. Właśnie tej boginii poświęcono świątynię.

Jest to jeden z centralnie usytuowanych budynków w Akropolis. Budowa rozpoczęła się w 447 r. p.n.e., a zakończyła się w 432 r. p.n.e. Badacze przypuszczają, że świątynię zaprojektował Iktinos i Kallikrates. Za elementy rzeźbiarskie odpowiadał Fidiasz.

Świątynię zaplanowano zgodnie z porządkiem doryckim, aczkolwiek można tu znaleźć 4 kolumny jońskie i tzw. fryz panatenajski. Budowla powstałą z marmuru pentelickiego. Niestety, nie oparła się kradzieżom i zniszczeniom.

Teatr Dionizosa

Teatr Dionizosa aż do dnia dzisiejszego uchodzi za najsłynniejszy grecki teatr.

Wybudowano go u stóp Akropolu. Na początku V w. p.n.e. zainstalowano tu drewniane ławy, zaś skene upodobniono do prowizorycznego baraku. Początkowo skene służył jako przebieralnie dla jednego aktora. Wraz z rozwojem teatru greckiego, zwiększano też liczbę aktorów.

Stałą częścią teatru był też ołtarz – grób, zwany thymele. Znajdował się on na środku orchestry. To właśnie wokół niego gromadzono aktorów i chór. Po 460 r. p.n.e. w teatrze pojawiły się malowane dekoracje.

Do kolejnej przebudowy teatru greckiego doszło w latach 410 – 404 p.n.e. Nie były one jednak mocno rewolucyjne. Za takie można uznać wybudowanie pierwszego teatru z kamienia przez Likurga (ok. 330 r. p.n.e.). Przypisuje mu się przesunięcie orchestry w kierunku stoku wzgórza oraz wykucie marmurowych siedzeń. Ponadto mur, który podpierał amfiteatralną widownię wybudowano z czworokątnie ociosanych bloków kamiennych. Wzdłuż niego, po obu stronach, znajdowały się strojne wejścia. Ich dodatkową funkcją było oddzielanie theatronu od kamiennej skene. Teatr ozdobiono portretami słynnych pisarzy.

Warto dodać, że na Teatrze Dionizosa wzorowano wszystkie inne teatry greckie.

Ateny – Wieża Wiatrów

Wieża Wiatrów to w rzeczywistości ośmiokątna, marmurowa wieża usytuowana na forum rzymskim w Atenach.

Powstała najprawdopodobniej ok. 50 r. p.n.e. na podstawie projektu Andronikosa z Kyrros. Wykorzystywano ją jako zegar miejski oraz wiatrowskaz. Każdą z ośmiu ścian przypisano do innego boga wiatru. Byli to: Boreasz (wiatr północny), Kaikias (północno-wschodni), Euros (wschodni), Apeliotes (południowo-wschodni), Notos (południowy), Lips (południowo zachodni), Zefir (zachodni) i Skiron (północno zachodni). Dodatkowo na ścianach znajdowało się osiem zegarów słonecznych, zaś wewnątrz Wieży była klepsydra wodna, napędzana wodą z Akropolu.

Obecnie Wieża Wiatrów jest najlepiej zachowaną starożytną budowlą w Atenach. Wznosi się na 12 m. Dawniej była zwieńczona 8 – metrowym wskaźnikiem kierunku wiatru. Na jej szczycie usytuowano ruchomy posążek Trytona.

W okresie wczesnochrześcijańskim Wieżę wykorzystywano jako dzwonnicę kościoła o obrządku bizantyjskim.

Świątynia Zeusa Olimpijskiego

Była to największa świątynia w starożytnych Atenach, której budowę zakończył cesarz rzymski Hadrian (w 131 r. n.e.). W jej wnętrzu znajdowały się m.in. 104 marmurowe kolumny, kopia posągu Zeusa z Olimpu oraz posąg cesarza Hadriana.

Do współczesnych czasów przetrwało zaledwie 15 kolumn, pozostałe leżą na ziemi. Po posągach nie ma żadnego śladu. Obecnie ruiny Świątyni Zeusa Olimpijskiego znajdują się na wydzielonym terenie archeologicznym.

Kapnikarea

Kapnikarea to XI – wieczny kościół, który wybudowano w miejscu wcześniejszej świątyni postawionej ku czci pogańskiej bogini. Przypuszcza się, że była to świątynia Ateny lub Demeter.
Obecnie powstanie kościoła przypisuje się cesarzowej Irenie. Po jej wybudowaniu konieczne było dodanie kaplicy św. Barbary. Z tego samego okresu pochodzi również egzonateks, dobudowany po zachodniej stornie kościoła. Natomiast portyk z kolumnami dostawiono w XII wieku.

Liczne zniszczenia podczas powstań greckich zaowocowały planami zburzenia świątyni. Nie doszło do tego jedynie dzięki interwencji króla Ludwika Bawarskiego. Po 1841 r. przemianowano świątynię na Bibliotekę Narodową. W 1863 r. nad kościołem ponownie zawisła groźba rozbiórki, ale tym razem sprzeciwił się temu biskup Aten. Ostatecznie na przełomie XIX i XX wieku doszło do prac rekonstrukcyjnych. Dodano też mozaiki nad wejściem. Z kolei malowidła ścienne pochodzą z 1942 roku. Kopułę odbudowano w latach 50. minionego stulecia przez Uniwersytet Ateński.

Współcześnie Kapnikarea znajduje się w centrum miasta. Otaczają ją budynki o charakterze handlowo – usługowym.

Erechtejon

Erechtejon należy do ciekawszych rozwiązań architektonicznych. Ukształtowanie terenu wymusiło dwupoziomowy układ świątyni. Cała świątynia złożona jest z trzech połączonych ze sobą brył, zbudowanych na planie prostokąta. Do każdej z nich prowadziło osobne wejście. Główny, środkowy budynek to świątynia z fasadą zwrócona w kierunku wschodnim. Przed fasadą umieszczono sześć jońskich kolumn. Od strony północnej znajdował się duży portyk otoczony z trzech stron jońską kolumnadą. Zadaszenie mniejszego, południowego portyku (Ganek Kor) oparto na sześciu kariatydach.

Portyki przykryto stropem ozdobionym kasetonami. Ściany zewnętrzne zdobił ciągły fryz wykonany z sinoniebieskiego wapienia eleuzyjskiego (tło) i marmuru pentelickiego (postacie we fryzie). Technika wykonania fryzu polegała na wycięciu konturów postaci w wapieniu i osadzeniu w nim marmurowych postaci. Dało to ciekawy efekt kolorystyczny. Erechtejon uważany jest za jedną z najpiękniejszych świątyń attyckich.

 

Ateny – podsumowanie

Moim skromnym zdaniem jeżeli wybierasz się tylko na tydzień Grecji i w dodatku chcesz głównie odpocząć na super plaży to odpuść sobie Ateny. Trzeba mieć czas i dużo samo zaparcia aby odwiedzić Ateny. Zresztą podobna sytuacja jest w Egipcie gdzie słynne piramidy powinno się raz odwiedzić a w rzeczywistości człowiek tłucze się setki kilometrów a piramidy można obejrzeć w 2 godziny. Wracając jednak do Grecji jeżeli jesteś nastawiony na zwiedzanie to Ateny powinny być jednym z podstawowych punktów programu

 

Poszukano nas także:


  • ateny co warto zobaczyć
  • Staroytne ateny
  • co warto zobaczyć w atenach
  • co warto zwiedzic w atenach
  • ERECHTEJON
  • ateny co warto zwiedzić
  • co zwiedzić w atenach
  • co mozna zwiedzic w atenach
  • ateny co zwiedzać
  • ateny co zwiedzic